Fotokryształy 3D to uwiecznione w statuetce zdjęcia z dodaną trójwymiarową głębią. Wykonuje się je z jednego zdjęcia. Najpierw grafik przygotowuje model postaci tworząc coś na kształt manekina. Następnie obrabiane zdjęcie jest nakładane na tak stworzoną formę dopasowując kluczowe punkty między zdjęciem a "cyfrowym manekinem" - kącik oka ze zdjęcia z kącikiem oka manekina, koniec ucha z końcem ucha, czubek nosa z czubkiem nosa, itd. Po połączeniu wszystkich takich miejsc poprawiane są jeszcze wszelkie wypukłości (np. policzków, ust) oraz wgłębienia, a następnie całość jest scalana i przekształcana w chmurę punktów. Chmura punktów to już plik z informacją dla maszyny grawerującej laserem 3D w jakie miejsca ma skierować laser.
Wykonanie zdjęcia przestrzennego jest zajęciem dość pracochłonnym, lecz dającym świetne rezultaty. Ma jednak też swoje ograniczenia. Mając ich świadomość możemy doradzić jakie zdjęcie użyć do wykonania fotokryształu 3D, aby uzyskany efekt był jak najlepszy i zachwycał przez wiele lat.
Tylko to co widać na zdjęciu
Podstawowym ograniczeniem w tworzeniu fotokryształu 3D z pojedynczego zdjęcia (bez różnicy czy cyfrowego czy też analogowego) jest to, że można odwzorować w nim tylko to co widać. Wydaje się, że to stwierdzenie rzeczy oczywistej, jednak przy przekształcaniu obrazu dwuwymiarowego w trójwymiarowy pociąga za sobą olbrzymie konsekwencje. Wyraźnie można to zobaczyć na zaprezentowanym poniżej filmem z fotokryształem 3D stworzonym na podstawie zdjęcia kobiety z parasolem.
Przód parasola jest mocno wysunięty do przodu i zasłania wszytko co za nim. Patrząc z boku wygląda to jakby parasol urywał się w połowie.
Postacie i przedmioty na pierwszym planie zasłaniają to co z tyłu
Jeśli postacie na zdjęciu zasłaniają się wzajemnie to nie ma możliwości, aby odtworzyć tą część ciała osoby, która została zasłonięta. Podobnie jest z przestrzenią między nimi. Ponieważ nie widać jej na zdjęciu źródłowym odtworzenie jej w fotokrysztale 3D jest bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe.
Powyższe zdjęcie przedstawia kobietę zasłaniającą w dużej części mężczyznę siedzącego za nią. Na powstałym na jego podstawie zdjęciu przestrzennym nastąpiło połączenie sylwetek kobiety i mężczyzny w taki sposób, że brak jest odstępu między nimi.
Podobną sytuację mamy na poniższym zdjęciu: kwiaty trzymane w ręce przez Pannę Młodą częściowo ją zasłaniają.
W wykonanym na podstawie tego zdjęcia fotokrysztale 3D widzimy jak kwiaty przylgnęły do sylwetki Panny Młodej.
Kłopotliwe dodatki i akcesoria
Ponownie, trudność wiąże się z brakiem informacji na temat tych elementów obrazu, których nie widać na zdjęciu. Na przedstawionym poniżej zdjęciu kobieta ma założone okulary.
Okulary można odwzorować jako odsunięty od twarzy obiekt, jednak spowoduje to powstanie pustki w przestrzeni za nimi. Z tego względu w fotokrysztale 3D okulary zostały ukazane jako element przylegający do twarzy.
Z kolei, na poniższym zdjęciu, czoło kobiety przysłonięte przez wysuniętą do przodu krawędź kapelusza jest niewidoczne. Powstaje w tym miejscu ubytek informacji, którego nie można w żaden sposób zrekonstruować.
Zasłonięte przez kapelusz czoło, po przekształceniu do zdjęcia przestrzennego, objawia się przerwaniem ciągłości między jej twarzą a kapeluszem. Mankament ten widać, gdy spojrzy się na fotokryształ pod lekkim katem z boku lub z dołu.
Czarny to kolor, którego "nie ma"
Kolor czarny w grawerowaniu laserem 3D jest właśnie tą barwą, której "nie widać". Kolor biały jest odzwierciedlany zwiększeniem gęstości grawerunku, a więc większą liczbą punktów wypalonych przez laser. Im ciemniejszy strój lub część ciała (np. włosy) tym delikatniejszy powinien być grawerunek. Idealna czerń to brak jakichkolwiek śladów wykonanych przez laser 3D. Ta właściwość produkcji fotokryształów stanowi wyzwanie zwłaszcza w przypadku zdjęć ślubnych, na których Pan Młody najczęściej ubrany jest w czarny lub bardzo ciemny garnitur.
Zdjęcie tego typu pozostawione bez naszej ingerencji dawałoby efekt w postaci twarzy Pana Młodego unoszącej się w powietrzu. Z tego względu dokonujemy rozjaśniania ciemnych obszarów. Nie możemy jednak robić tego zbyt mocno, aby nie wypaczyć samego zdjęcia "ubierając" Pana Młodego w jasny garnitur - tylko Pana Młoda powinna być obleczona w biel.
Pomożemy w wyborze
Fotokryształ 3D to świetny pomysł na rewelacyjną pamiątkę. Niewiele jest innych równie ciekawych metod na uwiecznienie zdjęcia. Im lepsze dobierzemy zdjęcie tym piękniejsza będzie to pamiątka. Z tego względu gorąco zapraszamy do kontaktu z nami. Prześlij do nas swoje zdjęcia na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z chęcią doradzimy i pomożemy w wyborze tego najlepszego - bez zobowiązań i opłat za wstępny projekt.