Wielu naszych klientów pyta nas jak powstają kryształy 3D
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy proces tworzenia naszych produktów. Gorąco zachęcamy do lektury!
Grawerunek 3D powstaje bez naruszania powierzchni statuetki. Nie jest to model zatopiony w szkle lub wpuszczana do wnętrza farba, lecz mikropęknięcia powstałe pod wpływem działania wiązki lasera 3D.
Przed wygrawerowaniem model lub zdjęcie najpierw musi zostać przekształcone w tzw. chmurę punktów, która jest niczym innym jak zapisem koordynatów XYZ wskazujących punkty w przestrzeni, w które ma trafić wiązka lasera.
Następnie przechodzimy do grawerowania laserem 3D. Jest to proces polegający na skupianiu wiązki lasera wewnątrz szklanych statuetek. Dzięki temu zdjęcia oraz trójwymiarowe modele grawerujemy w ich wnętrzu bez naruszenia powierzchni.
Skupienie wiązki lasera powoduje powstawanie mikropęknięć w szkle, których precyzyjne ułożenie w trzech wymiarach X Y Z pozwala na odzwierciedlenie dowolnego obrazu 2D lub 3D. Pojedynczą kompozycję tworzy zwykle ok. 500 tys. – 1 mln uzyskanych w ten sposób „punktów”.
Setki tysięcy mikropęknięć, precyzyjnie rozmieszczonych w obrębie grawerowanej statuetki pozwala na uzyskanie zdumiewającego efektu w postaci „zatopionego” w bryle zdjęcia lub trójwymiarowego przedmiotu.
W grawerowaniu 3D kryształów stosujemy trzy techniki. W zależności od rodzaju materiałów źródłowych oraz oczekiwanego efektu możemy wyszczególnić:
1. Grawerowanie zdjęcia (obrazu) 2D
Stosowane do uwieczniania w krysztale zdjęć, rysunków, tekstu. W takim przypadku wszystkie punkty grawerowane są na jednej płaszczyźnie. Tak wykonany grawerunek pozwala na odwzorowanie odcieni szarości.
2. Grawerowanie modelu 3D
Wymaga użycia trójwymiarowego modelu przygotowanego w takim programie jak 3Ds Max, Blender, Maya, itp. Grawerunek wykonywany jest we wszystkich trzech płaszczyznach. W rezultacie uzyskujemy przestrzenny obiekt uwieczniony w krysztale.
3. Grawerowanie zdjęcia 2.5D
Technika łącząca zalety dwóch pozostałych. W oparciu o pojedyncze zdjęcie (lub grafikę) wykonywany jest przestrzenny portret 2.5D obejmujący widok w 180° danej osoby. W efekcie pierwotnie płaski obraz uzyskuje dodatkową głębię. Istnieje również możliwość tworzenia zdjęć 2.5D zwierząt.