Wielu naszych klientów pyta nas jak powstają kryształy 3D

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy proces tworzenia naszych produktów. Gorąco zachęcamy do lektury!


Grawerunek 3D powstaje bez naruszania powierzchni statuetki. Nie jest to model zatopiony w szkle lub wpuszczana do wnętrza farba, lecz mikropęknięcia powstałe pod wpływem działania wiązki lasera 3D.

Przed wygrawerowaniem model lub zdjęcie najpierw musi zostać przekształcone w tzw. chmurę punktów, która jest niczym innym jak zapisem koordynatów XYZ wskazujących punkty w przestrzeni, w które ma trafić wiązka lasera.

chmura punktów

Następnie przechodzimy do grawerowania laserem 3D. Jest to proces polegający na skupianiu wiązki lasera wewnątrz szklanych statuetek. Dzięki temu zdjęcia oraz trójwymiarowe modele grawerujemy w ich wnętrzu bez naruszenia powierzchni.

Skupienie wiązki lasera powoduje powstawanie mikropęknięć w szkle, których precyzyjne ułożenie w trzech wymiarach X Y Z pozwala na odzwierciedlenie dowolnego obrazu 2D lub 3D. Pojedynczą kompozycję tworzy zwykle ok. 500 tys. – 1 mln uzyskanych w ten sposób „punktów”.

jak powstają kryształy3d

Setki tysięcy mikropęknięć, precyzyjnie rozmieszczonych w obrębie grawerowanej statuetki pozwala na uzyskanie zdumiewającego efektu w postaci „zatopionego” w bryle zdjęcia lub trójwymiarowego przedmiotu.

grawer 3d


W grawerowaniu 3D kryształów stosujemy trzy techniki. W zależności od rodzaju materiałów źródłowych oraz oczekiwanego efektu możemy wyszczególnić:

1. Grawerowanie zdjęcia (obrazu) 2D

zdjecie 2d

Stosowane do uwieczniania w krysztale zdjęć, rysunków, tekstu. W takim przypadku wszystkie punkty grawerowane są na jednej płaszczyźnie. Tak wykonany grawerunek pozwala na odwzorowanie odcieni szarości.

2. Grawerowanie modelu 3D

model 3d

Wymaga użycia trójwymiarowego modelu przygotowanego w takim programie jak 3Ds Max, Blender, Maya, itp. Grawerunek wykonywany jest we wszystkich trzech płaszczyznach. W rezultacie uzyskujemy przestrzenny obiekt uwieczniony w krysztale.

3. Grawerowanie zdjęcia 2.5D

zdjecie 2.5d

Technika łącząca zalety dwóch pozostałych. W oparciu o pojedyncze zdjęcie (lub grafikę) wykonywany jest przestrzenny portret 2.5D obejmujący widok w 180° danej osoby. W efekcie pierwotnie płaski obraz uzyskuje dodatkową głębię. Istnieje również możliwość tworzenia zdjęć 2.5D zwierząt.